Aktualności
-
19.11.2021
PSE partnerem 7. edycji konkursu „Samorząd przyjazny energii”
17 listopada br. w Warszawie podczas uroczystej gali wręczono nagrody laureatom konkursu „Samorząd przyjazny energii”, organizowanego już siódmy raz przez Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej (PTPiREE). Wśród laureatów jest Gmina Siekierczyn, na terenie której powstaje infrastruktura przesyłowa Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
więcej -
08.11.2021
Szczegółowy harmonogram certyfikacji do aukcji dodatkowych na poszczególne kwartały roku 2023
Realizując postanowienia pkt. 3.2.1 regulaminu rynku mocy, PSE S.A. opublikowały szczegółowy harmonogram certyfikacji do aukcji dodatkowych na poszczególne kwartały roku 2023.
więcej -
08.11.2021
Informacja OSP na temat decyzji ACER nr 12/2021 ws. metody podziału kosztów poniesionych w celu zapewnienia gwarantowania praw przesyłowych i zapłaty za długoterminowe prawa przesyłowe (FRC)
W dniu 17 października 2016 r. weszło w życie Rozporządzenie Komisji (UE) 2016/1719 z dnia 26 września 2016 r. ustanawiające wytyczne dotyczące długoterminowej alokacji zdolności przesyłowych (dalej: Rozporządzenie (UE) 2016/1719).
więcej -
08.11.2021
PSE wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Wielkopolski
Wojewoda Wielkopolski 5 listopada wydał decyzję lokalizacyjną dla podwieszenia drugiego toru linii elektroenergetycznej Ostrów – Kromolice. Drugi tor podwoi moce przesyłowe tej istniejącej od 2007 r. linii i umożliwi jej pełne wykorzystanie, zwiększając tym samym bezpieczeństwo energetyczne Wielkopolski - informują Polskie Sieci Elektroenergetyczne.
więcej -
05.11.2021
Zmiana regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach PPB
Operator Systemu Przesyłowego informuje, że 8 listopada 2021 r. wchodzą w życie postanowienia Regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach Portalu Partnera Biznesowego z 30 sierpnia 2021 r.
więcej -
05.11.2021
Warsztaty MARI i PICASSO
2 grudnia 2021 r. odbędą się warsztaty dotyczące funkcjonowania platform wymiany energii bilansującej: MARI i PICASSO.
więcej -
02.11.2021
Informacja o czasowej niedostępności Portalu Partnera Biznesowego oraz Portalu Wymiany Danych Planistycznych
Operator Systemu Przesyłowego informuje, że w związku z planowanymi pracami serwisowymi, w dniach 3 – 4 listopada 2021 r. w godz. 15.00 – 17.00 będzie miała miejsce czasowa niedostępność Portalu Partnera Biznesowego oraz Portalu Wymiany Danych Planistycznych.
więcej -
28.10.2021
Łączne wsparcie projektów PSE z unijnych środków przekroczyło 1,7 mld zł
Polskie Sieci Elektroenergetyczne otrzymały w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko dofinansowanie kolejnego projektu inwestycyjnego.
więcej -
26.10.2021
Informacja OSP na temat decyzji URE ws. zmiany metody wyznaczania długoterminowych zdolności przesyłowych CCR Hansa
Na podstawie art. 4 ust. 1 w związku z art. 10 ust. 1 Rozporządzenia (UE) 2016/1719 wszyscy operatorzy systemów przesyłowych elektroenergetycznych (dalej: OSP) regionu wyznaczania zdolności przesyłowych Hansa (dalej: CCR Hansa) zostali zobowiązani do opracowania metody wyznaczania długoterminowych zdolności przesyłowych w CCR Hansa (dalej: Dokument).
więcej -
22.10.2021
Informacja OSP na temat decyzji URE ws. zmiany ram wdrażania dla europejskiej platformy wymiany energii bilansującej z rezerw zastępczych
Na podstawie art. 5 ust. 1 w związku z art. 19 ust. 1 Rozporządzenia (UE) 2017/2195 wszyscy operatorzy systemów przesyłowych elektroenergetycznych (dalej: OSP) przeprowadzający proces zastępowania rezerw zostali zobowiązani do opracowania propozycji ram wdrażania dla europejskiej platformy wymiany energii bilansującej z rezerw zastępczych.
więcej
19.11.2021
PSE partnerem 7. edycji konkursu „Samorząd przyjazny energii”
Konkurs był skierowany do jednostek samorządu terytorialnego, które zrealizowały projekty związane m.in. z bezpieczeństwem dostaw energii elektrycznej, ochroną środowiska i rozwojem sieci punktów ładowania samochodów elektrycznych. Inicjatywa została objęta honorowym patronatem przez Ministra Aktywów Państwowych, Ministra Klimatu i Środowiska oraz Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.
Zgłoszoną do konkursu przez PSE Gminę Siekierczyn jury doceniło za proaktywną postawę i zaangażowanie władz gminy w czasie przerwy w dostawach energii elektrycznej w miejscowości Rudzica. W czasie awarii samorząd współpracował z PSE i zasilał awaryjnie okoliczne domostwa oraz stację oczyszczania ścieków za pomocą generatorów gminnych. Dzięki postawie władz gminy udało się sprawnie usunąć awarię, zapewniając mieszkańcom dostęp do energii elektrycznej.
W gronie laureatów znalazły się następujące samorządy:
- Miasto Luboń – obszar działania Enea Operator,
- Gmina Przywidz – obszar działania Energa-Operator,
- Miasto Radzyń Podlaski – obszar działania PGE Dystrybucja,
- Gmina Radziechowy-Wieprz – obszar działania Tauron Dystrybucja,
- Gmina Siekierczyn – obszar działania Polskich Sieci Elektroenergetycznych.
Zwycięzcy otrzymali tytuł „Samorząd przyjazny energii”, pamiątkowe statuetki oraz granty w wysokości 15 tys. zł na dalsze inwestycje. Dodatkowe wyróżnienie oraz grant inwestycyjny o wartości 10 tys. zł otrzymało Miasto Gdynia z obszaru działania Energa-Operator.
Informacje o konkursie i wyniki można znaleźć na stronie internetowej organizatora: www.ptpiree.pl
08.11.2021
Szczegółowy harmonogram certyfikacji do aukcji dodatkowych na poszczególne kwartały roku 2023
Szczegółowy harmonogram dostępny jest w zakładce „Certyfikacja do aukcji”.
08.11.2021
Informacja OSP na temat decyzji ACER nr 12/2021 ws. metody podziału kosztów poniesionych w celu zapewnienia gwarantowania praw przesyłowych i zapłaty za długoterminowe prawa przesyłowe (FRC)
Tekst rozporządzenia dostępny jest na stronie internetowej: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/PL/TXT/PDF/?uri=CELEX:32016R1719&qid=1474980484856&from=PL
Operatorzy systemów przesyłowych (dalej: OSP) zostali zobowiązani w art. 61 ust. 3 Rozporządzenia (UE) 2016/1719, do opracowania wspólnej metody podziału kosztów poniesionych w celu zapewnienia gwarantowania praw przesyłowych i zapłaty za długoterminowe prawa przesyłowe (dalej: Metoda FRC) w terminie sześciu miesięcy od zatwierdzenia metody podziału dochodu z ograniczeń. W związku z powyższym Stowarzyszenie Europejskich Operatorów Systemów Przesyłowych (dalej: ENTSO-E) przedłożyło do zatwierdzenia Metodę FRC do Agencji Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Regulacji Energetyki (dalej: ACER).
W dniu 23 października 2020 r. ACER podjęła decyzję nr 25/2020 w sprawie zatwierdzenia metody podziału kosztów poniesionych w celu zapewnienia gwarantowania praw przesyłowych i zapłaty za długoterminowe prawa przesyłowe.
Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. odwołały się od ww. decyzji do Komisji Odwoławczej ACER. W odwołaniu wykazano niespójność przyjętej decyzją Metody FRC z metodą podziału dochodów z ograniczeń, co stanowiło naruszenie art. 61 ust. 3 Rozporządzenia (UE) 2016/1719. Ponadto, przyjęta przez ACER Metoda FRC nie zawierała odpowiednich bodźców wspierających sprawne działanie operacji długoterminowych, rozwój systemu przesyłowego energii elektrycznej oraz sektora energetycznego w UE i Krajach Członkowskich. Naruszało to art. 3 lit. g) Rozporządzenia (UE) 2016/1719 oraz art. 19 ust. 1 Rozporządzenia (UE) 2019/943. Ponadto, decyzja będąca przedmiotem odwołania nie została w sposób należyty uzasadniona (nie zawierała wystarczających analiz jej poprawności oraz konsekwencji jej wdrożenia dla uczestników rynku).
Komisja Odwoławcza ACER uznała podniesione w odwołaniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych S.A. zarzuty za zasadne i decyzją z dnia 19 kwietnia 2021 r. zwróciła sprawę do ACER, nakazując wydanie nowej decyzji, pozbawionej zidentyfikowanych przez PSE wad.
ACER wykonał decyzję Komisji Odwoławczej i w dniu 4 października 2021 r. podjął decyzję nr 12/2021 w sprawie zatwierdzenia nowej Metody FRC.
PSE S.A., wykonując obowiązek określony w art. 4 Rozporządzenia (UE) 2016/1719, niniejszym publikują treść ww. decyzji.
08.11.2021
PSE wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Wielkopolski
Zapewnienie stabilnych dostaw energii elektrycznej zarówno dla odbiorców instytucjonalnych, jak i indywidualnych gospodarstw domowych, jest zadaniem strategicznym, którego realizacja wymaga podejmowania pilnych działań inwestycyjnych. Podwieszenie drugiego toru linii 400 kV Ostrów-Kromolice stanowi właśnie realizację jednej z kluczowych inwestycji w tym obszarze – mówi wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.
Linia 400 kV, łącząca Ostrów Wielkopolski z podpoznańskimi Kromolicami, stanowi kluczowe ogniwo dla zasilania Polski zachodniej i północnej. Wyprowadza moc ze źródeł wytwarzania energii na północnym zachodzie kraju oraz z elektrowni na Śląsku i w Bełchatowie.
Nowy tor zwiększy zdolności przesyłowe sieci najwyższych napięć, co jest niezbędne dla bezpiecznej pracy Krajowego Systemu Elektroenergetycznego i jego transformacji. Do sieci w coraz większym stopniu trafia nie tylko prąd z konwencjonalnych elektrowni, ale także z farm wiatrowych czy coraz popularniejszych farm fotowoltaicznych – podkreśla Tomasz Jakubowski, Dyrektor do spraw Operacyjnych Centralnej Jednostki Inwestycyjnej PSE.
Obecnie w Wielkopolsce PSE realizują równocześnie cztery istotne inwestycje liniowe oraz rozbudowują i modernizują sześć stacji elektroenergetycznych. Szacunkowa wartość realizowanych w regionie przedsięwzięć to ponad 1,2 miliarda złotych.
Dokumenty do pobrania:
Informacja prasowa - PSE wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Wielkopolski (pdf)
05.11.2021
Zmiana regulaminu świadczenia usług drogą elektroniczną w ramach PPB
Regulamin jest opublikowany na stronie internetowej OSP pod adresem: https://www.pse.pl/portal-partnera-biznesowego/regulamin.
Ewentualne pytania dotyczące Regulaminu prosimy kierować na adres e-mail: ppb@pse.pl.
05.11.2021
Warsztaty MARI i PICASSO
Spotkanie, organizowane w formie webinaru, będzie dotyczyć m.in. ogólnych informacji o platformach oraz stanu przygotowań do ich uruchomienia, a także obowiązków uczestników rynku.
Więcej informacji: https://www.entsoe.eu/events/2021/12/02/picasso-mari-stakeholder-workshop/
02.11.2021
Informacja o czasowej niedostępności Portalu Partnera Biznesowego oraz Portalu Wymiany Danych Planistycznych
28.10.2021
Łączne wsparcie projektów PSE z unijnych środków przekroczyło 1,7 mld zł
Umowa dotyczy przyznania środków z unijnego budżetu na budowę linii Pątnów - Jasiniec wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym (wartość projektu brutto: 593,80 mln zł, kwota dofinansowania: 70 mln zł). Wcześniej unijne dofinansowanie ze środków POiŚ otrzymał projekt budowy linii Jasiniec – Grudziądz Węgrowo – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym (wartość projektu brutto: 1 034,86 mln zł, kwota dofinansowania: 259,45 mln zł).
PSE od wielu lat aktywnie pozyskują dofinansowanie na realizację projektów dotyczących budowy, rozbudowy i modernizacji infrastruktury energetycznej. Projekty spółki, które wypełniają cele POIiŚ 2014-2020 w obszarze poprawy bezpieczeństwa energetycznego oraz wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii, zostały uznane za kluczowe dla sektora energetycznego. Dlatego ujęto je na Liście Projektów Strategicznych dla infrastruktury energetycznej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
PSE pozyskują wsparcie finansowe w ramach Funduszu Spójności, realizując projekty, których celem jest rozwój OZE, oraz ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, w ramach których powstaje infrastruktura poprawiająca bezpieczeństwo energetyczne.
PSE realizują aktualnie 5 projektów inwestycyjnych współfinansowanych z Funduszu Spójności w ramach poddziałania 1.1.2 POIiŚ 2014-2020.
Projekt budowa linii Pątnów – Jasiniec polega na przebudowie istniejących połączeń i budowie nowych linii, umożliwiających przyłączanie m.in. jednostek OZE. Efektem tej inwestycji będzie również poprawa pewności zasilania obszaru północnej Polski, w tym w szczególności rejonu Bydgoszczy, oraz eliminacja zagrożenia utraty stabilności pracy KSE.
Stroną podpisanej 10 września 2021 r. umowy o dofinansowanie jest Ministerstwo Klimatu i Środowiska jako Instytucja Pośrednicząca.
Dziesięć projektów inwestycyjnych PSE współfinansowanych jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach działania 7.1 POIiŚ 2014-2020.
Jednym z projektów jest budowa linii Jasiniec – Grudziądz Węgrowo – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń wraz z rozbudową stacji w tym ciągu liniowym. Umowa o dofinansowanie została podpisana 31 grudnia 2020 r. Celem tego projektu jest rozwój sieci przesyłowej w północnej części Polski, tak by zapewnić stabilne dostawy energii oraz bezpieczeństwo energetyczne kraju. Rozbudowa sieci w tym rejonie związana jest z koniecznością wyprowadzenia mocy z planowanych do budowy nowych źródeł wytwórczych. Połączenie będzie pełnić zasadniczą rolę w wyprowadzeniu mocy z farm wiatrowych zlokalizowanych w północnej części KSE i stanowić będzie wzmocnienie zasilania aglomeracji trójmiejskiej. Stroną umowy jako Instytucji Wdrażającej jest Instytut Nafty i Gazu – Państwowy Instytut Badawczy.
Uwzględniając obie umowy, PSE realizują 15 projektów z udziałem dofinansowania ze środków POIiŚ, z czego dwa projekty zostały zakończone i rozliczone, a kolejny jest na etapie końcowego rozliczania. Łączna kwota dofinansowania ze środków POIiŚ dla projektów PSE pozyskana w latach 2017-2021 to 1,7 mld złotych.
26.10.2021
Informacja OSP na temat decyzji URE ws. zmiany metody wyznaczania długoterminowych zdolności przesyłowych CCR Hansa
W dniu 18 czerwca 2019 r. PSE S.A., jako OSP na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, działając zgodnie z art. 4 ust. 1 Rozporządzenia (UE) 2016/1719, przedłożyły Dokument do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE). W dniu 18 grudnia 2020 r., Prezes URE decyzją DRR.WRE.744.16.2020.MZS zatwierdził Dokument.
W związku z wydaniem przez Komisję Europejską deacyzji nr 2020/2123 o odstępstwie ws. Flak Common Grid Solution, OSP CCR Hansa przygotowali aktualizację Dokumentu. PSE S.A. działając zgodnie z art. 4 ust.7 lit. a) w dniu 31 marca 2021 r. przedłożyły do Prezesa URE wniosek o zmianę decyzji w sprawie zatwierdzenia Dokumentu. Prezes URE w dniu 12 października 2021 r. wydał decyzję znak DRR.WAR.744.7.2021.BPe zatwierdzającą zmieniony Dokument.
PSE S.A., wykonując obowiązek określony w art. 6 Rozporządzenia (UE) 2016/1719, niniejszym publikują treść ww. decyzji.
Pliki do pobrania:
Decyzja Prezesa URE ws. LT CCM Hansa22.10.2021
Informacja OSP na temat decyzji URE ws. zmiany ram wdrażania dla europejskiej platformy wymiany energii bilansującej z rezerw zastępczych
Dokument został przyjęty przez wszystkich OSP uczestniczących w projekcie TERRE pod nazwą: „Propozycja wszystkich operatorów systemów przesyłowych przeprowadzających proces zastępowania rezerw dotycząca ram wdrażania wymiany energii bilansującej z rezerw zastępczych zgodnie z art.19 rozporządzenia Komisji (UE) 2017/2195 z dnia 23 listopada 2017 r. ustanawiającego wytyczne dotyczące bilansowania” (dalej: Dokument).
W dniu 18 czerwca 2018 r. PSE S.A., jako OSP na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej, działając zgodnie z art. 5 ust. 1 Rozporządzenia (UE) 2017/2195, przedłożyły Dokument do zatwierdzenia przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki (dalej: Prezes URE). W dniu 21 grudnia 2018 r., Prezes URE decyzją DRR.WRE.7128.16.2018.ŁW zatwierdził Dokument.
OSP prowadzący proces zastępowania rezerw zadecydowali o konieczności dokonania zmian i opracowali zmieniony Dokument. Określał on projekt, wymagania funkcjonalne, zasady zarządzania i podział kosztów związany z platformą wymiany energii bilansującej z rezerw zastępczych. Ponadto zawierał propozycję ustanowienia podmiotu mającego wykonywać funkcje określone w Dokumencie oraz zasady aktywacji ofert w przeciwnych kierunkach oraz możliwości regulacji przepływu na połączeniu międzysystemowym.
PSE S.A., działając zgodnie z art. 6 ust. 3 Rozporządzenia (UE) 2017/2195, przedłożyły zmieniony Dokument do zatwierdzenia przez Prezesa URE. W dniu 15 października 2021 r., Prezes URE decyzją DRR.WRE.744.10.2021.ŁW zatwierdził zmieniony Dokument.
PSE S.A., wykonując obowiązek określony w art. 7 Rozporządzenia (UE) 2017/2195, niniejszym publikują treść ww. decyzji.
Pliki do pobrania: